Keramické nože

Keramický nůž je výborná pomůcka do každé kuchyně. Základní surovinou pro výrobu těchto velmi kvalitních nožů je oxid zirkoničitý. Je to bílá, pevná, krystalická látka podobná keramice. Oxid zirkoničitý se míchá několik dní s dalšími látkami jako je například pojivo. Vzniklý prášek se slisuje tlakem až několika set tun do tvaru čepele. Následně se čepel vypaluje stejně jako klasická keramika teplotou přesahující 1 500 °C a poté vychládá více než 30 hodin.

Čepel je téměř hotová a nyní zbývá jen jí nabrousit. To se provádí ručně pomocí diamantových kotoučů. Čepel se nejdříve brousí nahrubo, aby dostala správný tvar a proces probíhá pod vodou. Následně se budoucí nůž brousí najemno. To zajistí ostrost nože. Než se čepel nabrousí, trvá to přibližně 12 hodin. Nyní, když je hotová čepel, zbývá k ní připevnit rukojeť. U kvalitních nožů se to provádí pomocí ultrazvuku. Levné nože mívají rukojeť pouze přilepenou. Keramické nože můžete používat i na titanové hrnce, protože titan se neoškrábe.

Konečný výrobek má bílou barvu, dosahuje extrémní tvrdosti (ve stupnici tvrdosti je hned pod diamantem), odolný i proti agresivním chemickým látkám, chemicky i fyzicky stálý a nevodivý. Pro zajištění bezpečnosti především v letadlech se při výrobě do směsi přimíchávají kovové piliny, díky kterým se nedostane žádný nůž na palubu letadla přes detektor kovů a tím pádem není ohroženo zdraví cestujících. Největším výrobcem keramických nožů je Kyocera. Nože stojí okolo 1 000 Kč. Tyto nože se téměř nedají ztupit, ale přesto se časem nepatrně opotřebí a jednou za několik let je vhodné nože nabrousit diamantovým pilníkem. Doporučuje se přenechat broušení odborníkům. Nože se dají zničit buďto krájením kostí či mražených potravin nebo při pokusu něco páčit. Titanové hrnce a keramické nože jsou výborní pomocníci pro zdravé vaření, protože tyto materiály neničí vitamíny obsažené v potravě.